Połączenie piłki nożnej i tenisa ziemnego? Tak, to możliwe.

Teqball to połączenie piłki nożnej i tenisa stołowego. Sport ten zdobywa coraz większą popularność na całym świecie. To dynamiczna i ekscytująca dyscyplina sportowa, która doskonale łączy w sobie umiejętności piłkarskie z elementami gry w tenisa. Poznajcie zasady i dowiedzcie się, co jest potrzebne by zacząć nową przygodę.

Ronaldinho i Adrian Duszak - co łączy te dwie postacie? I jeden i drugi znakomicie odbijają piłkę w teqballu! Polski zawodnik w 2019 roku dotarł do finału mistrzostw świata w tym bardzo zmodyfikowanym "ping-pongu". W tej młodej dyscyplinie sportowej używa się piłki do kopania o rozmiarze "5". 

 

 Teqball - co to za dyscyplina?

 

Beach soccer, czy siatkonoga to popularne już modyfikacje gry w football. Ba, ta druga często wykorzystywana jest w treningach zawodowców, choć nierzadko kończy się urazami. Czym zaś jest teqball i jakie są jego zasady? Czy to już sport czy jeszcze zabawa? Czym można, a czym nie można dotknąć piłki?

Gra została wymyślona w 2012 roku w Budapeszcie. Jest ona podobna do tenisa stołowego, przy czym wykorzystuje się też zakrzywiony stół, a la zmodyfikowane pole gry w ping-ponga, oraz piłkę rozmiaru 5. Głównym celem jest odbijanie piłki nad stołem przy użyciu dowolnych części ciała z wyjątkiem rąk i ramion. Gracze rywalizują ze sobą w grach singlowych lub w deblu na podobieństwo tenisa. Mecze teqballu rozgrywać można zarówno na hali, jak i na zewnątrz. Stoły do tej gry są przenośne, a zatem przerwany set można dokończyć już w innym miejscu.

 

Zasady gry w teqball

 

Zasady teqball są ściśle związane ze sprzętem do tej dyscypliny sportu. Zawody odbywają się na specjalnym, wygiętym stole. Ten jest dodatkowo pokryty specjalnym materiałem. Dzięki niemu piłka odbija się, niczym jej odpowiedniczka na korcie. W dyscyplinę tą można spróbować grać tradycyjną futbolówką, choć o wiele więcej satysfakcji przyniesie specjalnie przeznaczony produkt. Piłka teqball jest zdecydowanie lżejsza, dzięki czemu sprężyście odbija się od podłoża.

Gra zaczyna się od serwisu. Piłka musi zostać przebita nad siatką i spaść po przeciwnej stronie stołu. Wówczas zaczyna się wymiana. Gracze nie mogą używać wyłącznie rąk i ramion. Mecz kończy się, gdy jeden z zawodników (bądź jedna z drużyn) zdobędzie 12 punktów w secie. Gra jest toczona do 2. wygranych, a przy wyniku 1:1 odbywa się decydująca partia. Ta nie jest rozgrywana do 12 punktów, lecz do 2 przewagi (np. 13:11).

Co ważne, nie można odbić piłki  dwa razy z rzędu tą samą częścią ciała. Zasady teqballa są naprawdę proste do zapamiętania, a teqballem zainteresują się miłośnicy piłki nożnej, którzy uwielbiają techniczny aspekt tej gry. Reprezentant Polski Adrian Duszak zdobywając wicemistrzostwo świata zwrócił uwagę szerszej publiczności na tę dyscyplinę.

Nowe polskie nadzieje szuka oczywiście rodzima federacja. Prezesem polskiego związku teqball jest Michał Listkiewicz, a dyscyplinę nad Wisłą wspierają też legendy piłki nożnej, jak np. pan Andrzej Strejlau. Światowymi ambasadorami współpracującymi z Federation Internationale de teqball są z kolei Figo, Simao, Christian Karembeu, czy Robert Pires.

 

 

Sprzęt do gry w teqball

 

Zanim przejdziecie do zakupu sprzętu, możecie poćwiczyć na zwykłym stole. Często przy placach zabaw znajdziecie pole do gry w ping ponga, co pomoże wpoić zasady teqball i popracować nad doskonaleniem techniki i umiejętności technicznych. Grając z przyjaciółmi nie musicie oczywiście skupiać się na zawodach do trzech setów. Najlepiej zacząć od luźnego odbijania piłki. Nie warto kombinować też z regułami. Węgrzy dobrze wymyślili grę w dwóch lub czterech zawodników. Przy większej ilości robi się zbyt wielki tłok.

Gdy zaś postanowicie spróbować sił w tej ekscytującej i dynamicznej rozgrywce, sprawdźcie ofertę sklepu Decathlonu. Od piłki, przez obuwie, aż do samego stołu - zakupicie tu pełne wyposażenie do teqballa! Co więcej, dzięki szerokiej ofercie możecie też liczyć na dodatkowe wsparcie po zakupie. Przekonajcie się sami i zacznijcie nową przygodę z tym jakże ciekawym sportem. Coraz częściej organizowane są turnieje, a nawet oficjalne mistrzostwa świata. Istnieje Polski Związek Teqballa, który powołuje reprezentację Polski. Gotowi by zostać piłkarzem teqballa?!

0 komentarzy
950 wejść
Opublikował 2 miesiące temu: MarcinChaos

Avatar